5 powodów, dla których warto jechać na Bali ;)

Bali to wyjątkowe miejsce, z którego każdy otrzyma to po co przyjechał. Póki co udało mi się ustalić pięć powodów, dla których wato tu być, co wcale nie oznacza, że nie ma ich więcej. A więc z moich obserwacji:

1. Surfers 😉 

Jest to idealne miejsce dla surferów, ze względu na ocean, wysokie fale, woda jest tu ciepła, więc nie grasują rekiny 😉 Są tu nie tylko wypożyczalnie i szkoły, ale również całe wioski surferskie. Na plaży nie ma tłumów, jest szeroka i ciągnie się kilometrami – najlepsze miejsca to Kuta Beach, Kuta Reef czy Canguu Beach. Nie brakuje tu też kite-surferów.

 

2. Plażowicze

Dla tych co wolą wypoczywać w pozycji horyzontalnej 😉 można wypożyczyć leżaki, pić sok ze świeżego kokosa, opalać się, czytać… długo by wymieniać. Ocean jest dla balijczyków miejscem demonów i złych duchów, nie korzystają z niego za często, uważają go za siedzibę świata podziemnego i z tego powodu odczuwają przed nim strach. W przewodnikach można znaleźć informacje o tym by uważać na kąpiele i wysokie fale – nie generalizowałabym, są miejsca przeznaczone surferom, ale to nie przeszkadza też w codziennej kąpieli, wszystko zależy od pogody. Piasek nie jest nieskazitelnie biały, ale mi to w niczym nie przeszkadzało 😉
Wieczorem w beach barach słychać muzykę, można zjeść kolację, wypić drinka, atmosfera jest cudowna.

 

3. Joga i slow life

Ubud jest stolicą slow/raw/eko/vege – food 🙂 są tu bary, knajpki, w których można kupić zdrowe jedzenie, miejsca te są skierowane do obcokrajowców, którzy postanowili przenieść się na Bali na dłużej niż tylko na okres wakacji 😉 Siedzą z laptopami, pracują, tworzą pewnego rodzaju społeczność. Ubud jest też skupiskiem miejsc, w którym można ćwiczyć jogę, medytować, tańczyć mandalę. Jednak trzeba też pamiętać o tym, że jest to bardzo znane miejsce, w którym jest bardzo dużo turystów, tworzą się ogromne korki, na każdym kroku są sklepy, sklepiki, moim zdaniem to dobre miejsce na zrobienie zakupów 😉 Nie mówię o tych butikach, które można spotkać też u nas, ale raczej o targowiskach z typowym balijskim designem. Bali dosięgnęła cywilizacja, czuje się tu natłok turystów, nawet jest Starbucks! 🙂  Bardzo polubiłam to miasteczko, ale nie da się w nim wypocząć, lepiej zatrzymać się gdzieś w okolicy.

4. Zwiedzanie

W każdym miasteczku, w każdej wsi można znaleźć piękne świątynie, które warto zobaczyć, każda uliczka ma w sobie urok, nie ważne czy turystyczna czy nie. Prócz tego wiele miejsc jest ukryta, nie wszystko znajduje się w przewodniku, dlatego warto wynająć tutejszego przewodnika by nam to pokazał. Należy jednak pamiętać, że Bali nie jest wcale takie małe, przejazd 40-50km zajmuje godzinę, uliczki są wąski i często są korki. Dlatego nie da się zwiedzić całej wyspy podczas urlopu, no chyba, że ktoś ma czas być tu dłużej. Ja póki co zwiedzam południe, południowy zachód i trochę centralną część. Na następny raz zostawiam północ, z przepięknymi górami i wulkanami.

5. All inclusive

Zdecydowałam się na samodzielną organizację wakacji, bo z tej perspektywy lepiej zwiedzę wyspę. Na Bali nie brakuje pięknych hoteli, ze spa, wspaniałą kuchnią i wszystkimi wygodami. Każdy ma prawo wyboru! Ja wybrałam tubylcze zwiedzanie, jedyne co zrobiłam to kupiłam bilet i zarezerwowałam spanie przez airbnb.pl. Reszta rozstrzygnęła się na miejscu, mam satysfakcję z takiego zwiedzania. Jednak Bali proponuje wszystkie możliwe wygody, piękne restauracje, hotele nad samym oceanem, imprezy w znanych klubach, pokazy mody znanych projektantów itp.

Typów jest za pewne więcej, lista jest długa… nie ważny jest powód! Jedno mogę Wam zagwarantować, warto poczuć ten klimat 😉