Jak to jest z tym nabiałem?

Zapisz się do newslettera

nabiał

To jak to jest z tym nabiałem?

Człowiek jako jedyny gatunek odżywia się w dorosłym wieku mlekiem, które zostało stworzone przez inny gatunek. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia w krajach skandynawskich gdzie spożycie nabiału jest duże, łamliwość kości jest większa. Owszem, mleko zawiera wapno, ale problemem jest jego wchłanianie.

Wiele osób wyklucza ze swojej diety mięso i sądzi, że może bez ograniczeń spożywać nabiał. Sama nie jem mięsa, przede wszystkim ze względu na jego słabą jakość w większości sklepów. Jest ono naszpikowane antybiotykami, hormonami. Kurczaki rosną z niewyobrażalną szybkością w krótkim czasie osiągając nienaturalne rozmiary, do tego hodowane są w klatkach. Ale nie to jest tematem tego posta.

Jakiś czas temu zrobiłam na sobie eksperyment, ograniczyłam nabiał do minimum. Mleko do kawy zastąpiłam sojowym, zrezygnowałam z twarogu, a jest to mój ulubiony produkt od dziecka. Kiedyś dzień bez twarożku to był dzień stracony!
Większość dietetyków poleca twaróg, gdy chcemy zgubić kilka kilogramów lub gdy ćwiczymy dużo na siłowni. Z moich obserwacji wynika, że gdy zrezygnowałam z nabiału poprawiła mi się skóra. Jest gładsza, jestem mniej “spuchnięta” oraz mniej mnie ciągnie do niezdrowych przekąsek lub słodyczy.

Nie jestem totalną przeciwniczką nabiału, uważam jedynie, że można je ograniczyć albo zastąpić mlekiem sojowym, kozim, tofu itd. Raz na jakiś czas mozzarella może zagościć w moim popisowym bakłażanie w pomidorach. Z drugiej strony obecnie jest tyle zamienników sera w wersji wegańskiej. Jest w czym wybierać!

Według medycyny chińskiej mleko buduje siłę życiową, z tego powodu jest zalecane osobom osłabionym. Jednak nie jest wskazane osobom ze słabym trawieniem i problemami ze śluzem, które są wynikiem diety zbytnio obfitującej w mięso, cukier, tłuszcz i właśnie nabiałem. Spożywanie śluzotwórczych produktów doprowadza do osłabienia układu pokarmowego oraz alergii pokarmowych. Nadmiar śluzu powoduje częste przeziębienia, wydzieliny z nosa, astmę, alergię, nadwagę, na języku pojawia się gruby nalot oraz wiele innych problemów zdrowotnych.

Mleko jest poddawane procesowi homogenizacji, pasteryzacji oraz nasycone chemikaliami co powoduje trudności z trawieniem.

Jeśli już bardzo chcesz spożywać nabiał to wybieraj:- pełnotłuste mleka o sprawdzonym pochodzeniu,
– unikajmy niskotłuszczowego,
– najbardziej zalecane jest mleko kozie i nabiał z tego mleka (kozy są bardziej czyste niż krowy, jedzą to co rośnie na polu oraz nie są faszerowane antybiotykami i hormonami),
– nabiał kwaszony lub fermentowany – kefir, maślankę, jogurt.

Produkty mleczne powinny stanowić jedynie uzupełnienie naszej diety a nie jej główny składnik. Starajmy się wybierać produkty wysokiej jakości.

Zapisz