Chleb na bazie kaszy i jedynie z trzech składników.

Zapisz się do newslettera

chleb na bazie kaszy

Chleb na bazie kaszy gryczanej, nie mogłam uwierzyć, że to się uda! A jednak, sami sprawdźcie. 

 

Składniki


500 g kaszy gryczanej (niepalonej)
700ml wody
3 łyżeczki soli

do posypania – siemię lniane, pestki dyni.

Kaszę gryczaną wsypuję do miski i zalewam wodą, tak by woda wystawała poza kaszę i odstawiam na całą noc. Rano już widać lekki “osad”. Trzeba ją wtedy przemieszać i jeśli kasza wchłonęła całą wodę to należy ją uzupełnić, tak by znowu wystawała poza kaszę.

Następnie odstawiam na cały dzień, wieczorem zlewam wodę. Ja po prostu przesypałam do cedzaka, podstawiłam miskę i odczekałam kilka minut, aż woda spłynie. Następnie kasza trafiła do blendera, gdzie zmiksowałam ją. Nie ma konieczności by masa była bardzo gładka, trwało to kilkadziesiąt sekund, na końcu dołożyłam ostatni składnik – sól. Masę przelałam do foremki na chleb (ja używam silikonowej – bo łatwiej z niej wyjąć ciasto) i wsadziłam do piekarnika na całą noc, oczywiście nie był włączony 😉 Ostatni etap – górę posypałam siemieniem lnianym, ułożyłam pestki dyni i piekłam  w 200 stopniach przez około 50 minut. Chleb wyszedł bardzo chrupiący i mokry w środku, dla tych co lubią smak kaszy to polecam bo jest pyszny i bardzo prosty 😉 nie licząc czasu na przygotowania. Poniżej kilka informacji o właściwościach kaszy gryczanej.

Kasza gryczana obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie i ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe. 

Kasza gryczana jest świetnym źródłem białka, zawiera go od 10 do 16 proc. (im cieplejszy klimat, tym go więcej). Jest to białko lepiej przyswajalne niż to pochodzące ze zbóż, ma podobną wartość, jak białko roślin strączkowych.

Kasza gryczana jest bowiem bogata w unikatowe aminokwasy egzogenne – zwłaszcza w lizynę, której nasz organizm sam nie wytwarza, tylko trzeba ją dostarczać wraz z pożywieniem. Lizyna jest niezbędna m.in. przy budowie białek, zwłaszcza w mięśniach i kościach. Działa korzystnie na kondycję psychiczną.

źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kasza-gryczana-wlasciwosci-odzywcze-kalorie-aa-pFtC-eZgN-9QKa.html#kasza-gryczana-wlasciwosci-zdrowotne

To jak, spróbujecie chleba na bazie kaszy? Będzie pasowała do niego pasta z bobu. Poniżej link:

 

Prosta pasta z bobu

Comments are closed.